Veesilmad aias 09.04.2017

 1. Millele peaks inimene m6tlema ja t2helepanu suunama enne, kui hakkab planeerima oma aeda veesilma? Millest see protsess algab ja kuidas?

Kui soovitakse endale rajada veekogu, tuleks esmalt küsida, mida tahetakse sellega saavutada. Kas kuulata vee vulinat või hoopis istuda ja nautida veekogu peegeldust. Ehk teisisõnu tuleks mõelda sellele, kas soovitakse rajada seisva veekogu või hoopis liikuvat purskkaevu tüüpi veekogu. Edasi peaks mõtlema veerajatise stiili, suuruse ja asukoha peale. Stiili valikus aitavad kindlasti aiakujundajad.

 • Stiil

Veekogu aias peaks järgima ja rikastama aia stiili ning harmoniseeruma kogu krundiga. Modernse maja omanikud peaksid arvestama, et ebakorrapärase kujuga veesilmad ei pruugi selle majatüübiga sobida. Rohkem oleks sobilik ruudu- või ristkülikukujuline veesilm, mille ümbrus võiks olle piiritletud lihtsalt ning konkreetselt näiteks mingisuguse kiviäärisega. Samas kui aed on sisustatud vabastiilis erinevate taimede ja põõsastega, võib ka tiik olla ebastandardsette piiridega ning erinevate taimeliikidega.

Üldiselt tuleb tulemus alati parim, kui see teha lihtne ning mitte üle pingutada erinevate dekoratsioonidega.

 

 • Suurus

Veesilma suuruse planeerimisel peab arvestama selle sobivust aia kuju ning võimalustega. Üldiselt on nii, et mida suurem on veekogu, seda lihtsam on seda hooldada, sest vesi püsib kaueb puhtana. Vesi püsib puhtana täähendab seda et kuna veekogus on vett rohkem ja see on sügavam siis päike ei suuda seda nii kiirelt ja suures mahus üle kuumutada. Ööga jahtub veekogu jälle maha ja siis püsib selles olev vesi kauem puhas, ei teki baktereid niipalju nagu väikses veekogus kus vesi on koguaeg soe. Just seetõttu ei ole soovitav rajada veekogu, mille sügavus on alla 20cm. Aiatiigi suurus peaks olema tasakaalus selle sügavusega. tiigisuurus on keskmiselt jääb 5 kuni 20 ruutmeetri piiridesse, selle sügavus ei tohiks olla alla 60cm.

 

 • Asukoht

Kui veesilma stiil ja kuju on väljamõeldud, on järgmine samm planeerida selle asukoht aias. Parim koht tiigile on seal, kus ta terrassil istudes või elutoa aknast välja vaadates silmailu pakub. Asukohta valides võib abiks olla näiteks suure kile või vana voodilina asetamine võimalikele kohtadele aias, mis aitab eemalt aiast või maja aknast vaadates hinnata tiigi koha ja suuruse sobivust.

Aiatiikide asukoht sõltub kindlasti ka selle suurusest: väiksemad veesilmad võiksid asuda poolvarjulises kohas, üle 1m sügavad võib ehitada ka päikese kätte, sest viimaste puhul ei soojenda päike veetemperatuuri nii kõrgeks.

Võimaluse korral tuleks asukoha valikul vältida suurte lehtpuude lähedust, et vähendada lehtede langemist tiigivette. Kuna nende lagunemisel vees eralduvad ained, mis ei lase tiigis olevatel taimedel nii hästi kasvada, samuti muutub vee värvus.

 

 1. Millised veesilmad sobivad koduaedadesse? Kuidas leida enda jaoks parim?

 

Valides veesilma oma koduaeda peaks kindlasti mõtlema nii selle ilu kui ka praktilise hooldusmugavuse peale. Halvasti valitud stiil, asukoht ning sügavus võivad muuta ajapikku tiigi väärtust kuni see unarusse jäetakse ning mulda uuesti täis aetakse.

Veesilma rajamisel peaks arvestama ka turvalisusega, eriti kui peres on väikeseid lapsi. Sügav ning järsu kaldega veekogu on ohtlikum kui madal lauge põhjaga. Viimase puhul on võimalus paigutada vee alla turvarest või veealused astmed.

Üldiselt sobivad koduaeda kõik veerajatise stiilid, kuid enne selle rajamist tuleks kindlasti teha eeltööd.

 

 1. Kuidas siis yldse veesilma rajamine algab?

 

Kui maja ja aiaga sobiv veesilma stiil ning asukoht on välja valitud, on järgmine samm veesilma rajamine.

Esimeseks sammuks on kasutatava materjali valimine.

 

Võimalusi tiigi tekitamiseks koduõue on mitu. Vanasti kasutati väga paljude tiikide ehitamiseks betooni. Betoonist või kivist basseini tegemine on aga suurem ettevõtmine. Lisaks on oht, et talvel maapinna külmumisel külm liigutab või tõstab. Selle tagajärjel võivad tekkida mõrad betooni ja see ei pruugi enam vet pidada. Seejärel tuleb see lahti võtta ja parandada. Samas betoon basseinid sobivad hästi näiteks funkstiilis või modernsemasse keskkonda. Kuna betoon basseinid tavaliselt on kandilised ja hall betoon on selline külm ja kalk materjal. Samas stiilne kui seal sees on puhas vesi.

 

Tänapäeval on aga lisaks betoonile ja kivile lihtsamaid ning soodsamaid võimalusi. Levinum on PVC või basseini kile kasutamine. PVC materjalid on elastsed ja nii ei teki probleeme talvel maapinna külmumisega. Kui midagi peaks juhtuma on seda ka lihtsam parandada. Väiksema veekogu jaoks on ehituspoodides müügil spetsiaalsed valmisbasseinid, mis asetatakse basseinikujulisse valmiskaevatud auku.

Valmisbassein.

Kui veesilmale on asukoht leitud ja vajalikud materjalid ostetud, võib labida masse lüüa. Kaevamise on tähtis, et augu põhi oleks igaltpool ühetasapinnaline. Seda võib hinnata näiteks loodiga kui vann on auku asetatud. Ebatasasusi võib korrigeerida kaevamise või liiva lisamisega.

Kui tundub, et vann on paigas, lasta natuke vett sisse. Seejärel täitsa välisääred liiva või pehme mullaga. Veega täitmist ja äärte katmist korrata kuni tiigis on piisavalt vett. Vahepeal peab kindlasti järgima, et vann vee raskuse ning surve tõttu oma kohalt ära ei vajuks. Kindlasti kasutada vesiloodi vanni tasapinna ühtlaseks saamisel, kuna hiljem kui vesi sees siis ta vajub ühele küljele ja on oht et ühes servas vett rohkem kui teises. Samuti kui vann loodis ei ole siis sukelpump on loodist väljas ja see võib hakata vett pritsima samuti kõrvale kaldega.

Pvc kilega bassein rajamine.

 

Enne Pvc kile ostmist peaks tiigi jaoks augu valmis kaevama. Ennem ei ole kilet mõtet ostma rutata kuna kui hiljem selgub et soovite ikkagi suuremat kuju svaautada siis selle kile kokku sulatamine teeb tööd juurde. Basseini kile ostmisel kindlasti mõõta mitu korda ja igasse serva võiks jätta umbes 30cm varu et saaks ilusti ääredd ära katta.

Kaevamiseks võiks kasutada nööri ja puupulkasid. Nendest teha maapinnale tiigi kuju. Piirnöör võiks olla siis 10 15 cm eemal kaevamis piirkonnast. See järel võiks eemaldada murukamara ja alustada kaevamisega. Tiigi põhi ja servad peaks siis olema ühtlaselt viimistletud ja põhja peab rehaga sirgeks tõmbama. Smatui eemaldada kõik kivid ja teravad puu oksad juured. Väga hea oleks kasutada tiigi ehitusel liiva millega siluda tiigi põhja ja ääriseid. Sel ajal kui tiiki teete tõstke pvc kile välja ja lauotage see juba murupeale. Päike muudab selle kile elastsemaks ja seda on siis hea vormida. Muidu on ta liiga kalk. See järel kui auk valmis tõstke kile tiiki ja siluge seda. Jälgima peaks siis et kile igaltpoolt oleks natuke üle servade. Siis asetage tellised raskuseks servadele et kile ära ei nihkuks. Kogu töökäigus peab jälgima et basseinikilesse ei jääks liiga suuri kortusiid sisse ja seda siluma. Kui töö tehtud siis tuleks tegeleda äärisega. See valmistada siis kas kividest või katta mingi muu materjaliga. Ülejäänud servadest kile ära lõigata. Ja siis muidugi vesi sisse lasta.

 

 

 1. Kuidas inimene peaks toimima, kui ta tahab veesilma rajada enda j6ul? Mida ta peaks silmas pidama? Kust leiab sobiva?

Kindlasti tuleks käia ja ringi vaadata. Otsida erinevaid veekogusid aedades ja rääkida nende omanikega. Kui see aga tundub liiga tüütu ja pikk tee siis kindlasti leiate sobivat kirjandust raamatupoodidest.

 1. Milline v6iks olla veesilma ymbritsev keskkond? Millised need k6nniteed, mis viivad majast veesilmani?

Kui tegemist ebakorrapärase sümeetriaga tiigiga siis seal võibolla ei oleks ilus kasutada konkreetset kõnniteed. Piisaks ka ilusast muru äärisest. Kui kasutusel palju taimi , siis soovitaksi teekattematerjalideks kindlasti valida looduslikku kivi või puitmaterjali. Kui tegemist aga modernse kandilise või ümar kujuga bassein siis sinna sobiks hästi sillutiskivist kõnnitee võis siis täielikult ümbritsetud kivisillus

 1. Kuidas hooldada veekaunistust? Kuidas juhtida sinna pysivalt puhas vesi, olles samas ka keskkonnas22stlik?

Keskkonnale ja elektrisäästule mõeldes võiks kasutada timerit. Ehk kui teid päeval kodus ei ole siis näiteks purskkaev ei tööta, alustab see tööd alles õhul. Samuti ei ole mõtet hoida päevasel ajal valgusteid sees. Seda kõik saab teha nii et nad hakkavad tööle sellisel kellaajal kui teile sobib. Veesilma hooldusest rääkides siis kui see vesi kipub ikkagi roiskuma siis tuleks seda vett seal aeg ajalt vahetada. On olemas ka palju erinevaid veelisandeid mis ei lase nii ruttu bajteritel paljuneda ja vesi peaks püsima puhtalt. Samas seisvaveekogu puhul on ikkagi oht et selle vesi muutub siis on vajalik lihtsalt aegajalt vett välja vahetada. Kindlasti mitte täies mahus vaid osaliselt.

Veepuhastuseks on olemas ka palju filter süsteeme. Seal siis läbib vesi filterelementi. Enamlevinud on vahtkumm filtrid.Filtri ja teiste pumpade valimisel peaks jälgima seda et see oleks ikkagi toodetud korraliku firma poolt. Kui see on nii siis on hiljem probleeme vähem.


 1. Millised on p6hilised vead, mida tehakse veesilma rajamisel?

Veesilma rajamisel tehtud vead annavad endast mõne aja möödudes kindlasti märku. Alguses vee sisse laskmisel on kõik veesilmad ilusad. Suuruse ja sügavuse valik võib osutuda kindlasti üheks probleemiks. Kui tiik tehakse liiga madal, roiskub vesi kuumade ilmadega ning muutub koledaks.

Veesilma rajamine suurte lehtpuude lähedusse tekitab olukorra, kus see vajab pidevat hooldust.

Veesilma ehitamisel peaks jälgima ka selliseid asju et kui paigaldate Pvc kilet et siis maapinnal ei oleks teravaid esemeid mis võiksid kile alla jääda. Esialgu ei juhtu midagi aga kui vesi sees ja tekib suur koormus siis kile Pvc kate võib rebeneda ja vett hakata läbi laskma.
 

 1. Kui palju üks armas väike veesilm maksma võib minna, v6i millest antud protsessi maksumus kujuneb?

Veesilma maksumus sõltub mitmest tegurist: suurusest ja sügavusest. Mida suurem, seda rohkem kulub kattematerjalide peale raha, samuti soovi korral sisse asetatavad seadmed peavad olema suuremad ja võimsamad.

Veepumpade hinnad (purskaevud) algavad 50 eurost, suuremad maksavad mitmeid kordi rohkem.

Valmisbasseini hinnad on ka sõltuvalt suurusele. Hinnad algavad 50 eurost ja võivad küündida 500 euroni.

Pvc basseini kile ruutmeeter maksab kusagil 9 eurot. Et kui rajada umbes 10 ruutmeetri suurune väli tiik ja näiteks kasutada ka seal sees veepumpa või purskaevu siis selline komplekt ise tehes maksab umbes: PVC 90.-, Veepump 69.- . Lisaks nendele põhikomponentidele lisandub hinnale muidugi veel. Ehk siis milliseid dekoratsioone või basseini äärist kasutada. Samas on väga palju materjale looduses mida saab niisama kasutada. Kindlasti on vaja pumbale vedada majast elekter. Seda veetakse maaseest, kaabel pannakse spetsiaalse torukõri sisse, ja kindlasti peab see olema niiskuskindel kaabel. Samuti oleks vajalik majassees kasutada rikkevoolu kaitset. Elektri juhe plus rikkevoolukaitse. Elektri firmades sellise juhtme paigaldus võib maksta umbes 8 eurot meeter koos materjalidega. Ehk kui juhtub elektrooniline seadeldis seal vees lühisesse minema siis lülitub see koheselt elektrivõrgust välja. See on kindlasti üks kõige tähtsam punkt turvalise purskkaevu rajamise  juures. Sellisel arvutusel võiks see veekogu maksta umbes 300 eurot koos elektriku teenusega. Samas kui juhtmed ise vedada ja hilhem kutsuda spetsialist neid ülekontrollima võib see maksta tunduvalt vähem. Samas on see kindlasti soovituslik eriti sellisel juhul kui veekogusse soovitakse panna rohkem kui üks seadeldis, näiteks lambid filter ja purskkaevupump.

 1. Millistesse aedadesse veesilm kindlasti ei sobi ja miks?

Veesilma rajamine võibolla halb mõte siis kui on ikkagi väga palju ja suuri puid aias. Esiteks kaevamine juurtesse kahjustaks puid ja kindlasti raksendab kõvasti seda tööd. Samuti hiljem on hooldus ja veekvaliteediga raskuseid. Siis kindlasti lastega pered peaks sellele mõtlema sest nende mudilased kindlasti kipuvad sveeäärde uudistama ja mängima. Aga ma usun et ei ole sellist aeda olemas kuhu ei sobikski ükski veerajatis. Probleemsete aedade puhul peaks lihtsalt tegema teisi valikuid kui muidu. Usun et kui on tõsine soov seda teha siis te kindlasti ka selle saavutate. Plaane ei tasu kunagi esialgsete takistuste tõttu pooleli jätta. Alati leiab viisi kuidas enda unistus täide viia.
 

Rasmus Dsilna.

 

www.aiarajatised.ee

Võta meiega ühendust