Aedade ja väravate ehitus ja valikud. 12.04.2017

Piirdeaedade valikul on oluline tabada selle stiili. Piirdeaeda loetakse maja visiitkaardiks. Koju jõudes jääb silma maja ümbritsev aed ning esimesena astutakse või sõidetakse sisse koduväravast. Seetõttu on oluline, et planeeritud piirdeaed oleks kooskõlas maja ning üldise keskkonna disainiga. Seejuures on väga tähtis õigete materjalide kasutus ning paigutus.

Käesolevas artiklis toome mõned näited ning meiepoolsed soovitused piirete ehituse, aia kujunduse ning materjalide valiku kohta.

 

Aedade ehitus ja valikud.

Piirdeaedasid on võimalik valida väga erinevate stiilide ja materjalide seast. Tihti jääb sobiva lõpptulemuse saavutamisel takistuseks hea idee või tervikpildi puudumine planeeritavast piirdeajast. Aia kujundamisel tuleks sobitada oma soovid maja üldise disainiga ja olla isikupärane, et saavutada eriline lahendus, mis jääks silma  tavalises tänavapildis.

Kõige soodsam piire on võrkaed. Aiavõrk on enim kasutusel olev piirdeaia valmistamise materjal. Kuna võrgud on soodsad, saab nendest rajada piirdeid, kulutades seejuures oluliselt vähem raha. Võrkaia miinusteks meie põhjamaa kliimas on kindlasti selle kiire välja venimine seoses suure lumega. Samuti võib võrkaia vormi rikkuda selle peale asjade toetamine või hooletu lumelükkamine. Meie soovitus tavalise punutud või keevisvõrkaia puhul on mitte kasutada seda kohtades, kus on palju liikumist ja oht lume kuhjade tekkimiseks. Võrku on hea kasutada majadevahelistel aladel ja aedade tagumistes nurkades. Samuti soovitame rajada võrkaed koos hekiga ehk siis teha heki taha madal võrkpiire, mis takistab väikeloomadel või lastel sissepääsu.

Võrkaiast on piirdematerjali poolest parem võrkpaneel. Võrkpaneelid on tavaliselt 4-5mm paksuse traadiga. Värvivalikus on kuumtsingitud hall ja PVC kattega roheline. Paneelid on elektrikeevitatud ja seejärel kuumtsingitud ning kaetud spetsiaalse PVC plastikvärviga, mis tagab võrgule pika eluaea. Tehased annavad paneelidele kuni 15 aastat garantiid. Võrkpaneele on ka väga erinevate kõrgustega. Võrkpaneelaiad sobivad vaheaedadeks kruntidele ja maja esistele osadele. Võrkpaneele on võimalik pulbervärvida, erinevalt võrgust. See annab võimaluse tellida võrkpaneele erinevates värvitoonides, näiteks valides värvitooni, mis sobib maja fassaadi või kivipostidega.

Võrkpaneele ostes peaksite uurima selle tootja tehase kohta. Väga palju on turul ka ebakvaliteetseid tooteid mis võivad aastate jooksul rikneda. Paneelide keeviskohad võivad lume või mingi muu pinge tõttu puruneda.

Võrkpaneelid maja ette sobivad kindlasti modernsemate funkstiilis majadele.

 

Puitaedadest on kõige rohkem kasutuses lippaed. Korralik lippaed on pikaajaline ja jätab tugevama ning turvalisema piirde mulje. Lippaedade valmistamisel peaks järgima mõningaid nippe. On palju aedasid, mis võiksid olla majaga rohkem proportsioonis – tihti varjab maja ümbritsev aed ära selle kauni fassaadi. Tähtis on jälgida, et lippaia stiil oleks kooskõlas maja disainiga. Kui on tegemist kandilise või modernsemat tüüpi majaga, siis ei tohiks kasutada kaares või ümara otsaga lippe, neid võib kasutada klassikalisema maja puhul.

Puit ja kivipostid on samuti tihti kasutusel. Puitu ja kiviposte disainiliselt kokku viia on keeruline. Väga tihti kasutatakse puitaeda ja näiteks väravad valmistatakse metallist. Kivipostide ja lippaia ehitusel soovitame kasutada moodul -betoonsokleid või betoon vundamenti. Betoonsokkel tekitab piirdele terviku pildi ja see puit osa ei jää seal lihtsalt lõpetamata. Samuti betoon soklid pikendavad puidu eluiga ja lihtsustavad  muru hooldamist. Muru ei hakka kasvama aialippide alla kust on seda keeruline niita.

Väga ilusaid  piirdeid saab kui kasutada valmis betoonposte või hoopis puitposte. Mõlemad annavad teie majale antiikset hõngu ja näevad väga stiilsed välja. Kindlasti soovitame puitaiaposte eelnevalt immutada spetsiaalsete vahenditega. See tagab ka neile pika kasutusea.

Metallist valmistatud piirded on samuti väga laialt kasutuses. Kui puitaia ehitusega saadakse ise hakkama, siis metallist piirete valmistamine on keerulisem ja see tuleks tellida mõnelt firmalt, kes sellega tegeleb. Metallaeda soetades soovitame jällegi hoiduda väga odavatest pakkumistest. Müüakse palju Aasias toodetud tooteid, mille keevise kvaliteet ja värvi kihi paksus ei pea meie kliimas vastu. Metallaeda valides on palju võimalusi – valida saab varbide pikkuse, paksuse ja nende paigutuse stiili ning erinevate ajapostide vahel. Eelpool on mainitud, et puitaiale on keeruline kiviposti sobitada, kuid metallaiaga üldiselt seda muret ei ole. Metalli ja kivi kooslus on üks parimaid. Sobivad kokku kõik, nii looduslikud kivid kui ka tehiskivid nagu betoon ja krohv. Värvide valik on samuti metalli puhul lai, valida saab tavaliselt terve Ral kataloogi värvide seast.

Metallaiad sobivad kindlasti modernsemat stiili majadele aga samas ka klassikalistele ning antiikse suunitlusega majadele.

Millised on väravate valikud ( liug vs tiibvärav, automaatikad)

Igal piirdeaial peaks siis olema paar väravat. Kindlasti on vaja majaesisele osale sissesõiduks laiemat ja jalakäiatele väiksemat väravat.

Jalgvärava valikutel on tähtsaimateks teguriteks kindlasti selle luku ja vasturaua ehitus ning kindlasti peaks väraval olema reguleeritavad hinged. Reguleeritavate hingedega saab väravat lihtsalt loodi ajada kui see  peaks talvel või kevadel külma nihete tõttu mängima.

Tiibvärav on üks enim kasutuses olevatest väravatest. Tiibvärava valikul on oluline jälgida jällegi värava raami ja postide ehitust. Kui jalgvärava postid ei pea olema väga suure läbimõõduga siis tiibvärava puhul soovitame kindlasti vähemalt 80x80mm ja paksema seinaga metallposte. Kindlasti on ka tiibvärava juures oluline omada reguleeritavaid hingesid. Kui soetate väravaid siis peaks jälgima ka et kaasas oleksid maariivi komplekt ja lukustamiseks tabalukuaasad. Hiljem neid juurde soetada on tülikas ja kindlasti kulukam.

Tiibvärav on populaarne tänu selle hinnale. Värava raami konstruktsioonid on lihtsamad ja nõuavad selle valmistamisel vähem tööd. Samuti on materjalide hulk ning tööaeg värava valmistamisel kordades väiksem võrreldes liugväravaga, sellest ka väravate hindade suur vahemik. Samas tiibvärav muutub kallimaks siis kui osta väravale automaatika. Tiibvärava automaatika on teistsuguse ehitusega. Mõlemale värava tiivale on tarvilik eraldi ajam ehk väraval on kaks mootorit. Seetõttu on tiibvärava automaatika peaaegu poole kallim kui liugvärava oma. Tiibvärava suurimaks miinuseks loetakse seda et talvel tuleb kogu tiiva ulatuses lund korralikult rookida. Eriti kehtib see nende väravate kohta mis on varustatud automaatikaga. Kui väravate esised on paksu lund täis peab automaatika tugevat lumelükkamis tööd tegema ja sealt või tekkida mehaanilisi rikkeid nii väravale kui automaatikale.

 

Liugvärava on aga kõige mugavam ja vähe ruumi võttev värava tüüp. Liugvärav paigaldatakse kahale rullikule koos stabilisaator jalaga. Tavaliselt on liugrullikuid kokku 8 mille  peal värav jooksma hakkab. Värava raam ja relsi ehitus on niivõrd jäik et kinnises või lahtise s asendis värav läbi ei vaju ja toetub vaid kahele rulliku tallale. Liugväravaid saab ksautada igalpool alustades koduõuedest ja lõpetades suurte tööstus hoonete sisepääsudes.  Liugvärav on samuti üks kõige mugavamaid ja töökindlamaid värava tüüpe. Värava esist ja tagust ei pea ka suure lumekorral väga hooldama, kuna värv jookseb mööda aiaäärt sisemisel poolel kuhu tavaliselt lund vähem tekib.  Soovituslik on liugväravat  aastas paarkorda hooldada. Liugkanalitesse tuleks panna uut ja puhast määret. See tagab kiire ja libeda liikumise ka halvemate ilmade korral.

Automaatika valikutest väravatele soovitame kindlasti kasutada ainult tuntud firmade tooteid. Väga palju turul müüdavatest automaatikatest on toodetud euroopale ja nende töökindlus ei ole hea. Automaatika tasuks soetada tuntumatest aiafirmadest ja kindlasti koos paigaldusega. Aiafirmad ei kasuta üldjuhul kehvasid automaatika mudeleid, kuna paigaldustöödele antakse samuti garantii mitmeks aastaks. Samuti ei tasuks soetada kõige soodsamat ja väikse jõudlusega mootoreid, kuna jällegi talvel võib tihti esineda rikkeid nende töös.

Loodame et need mõningased näited võivad teid aidata tulevase piirde valikul ja ehitamisel. Kindlasti tasuks enne iga piirde valmistamist uurida erinevate materjalide ja tööde teostuse kohta.

 

Võta meiega ühendust