Kuidas rajada unistuste välikööki?
Kuppelgrill on soojal ajal paljude eestimaalaste lahutamatu kaaslane. Vaadakem kas või meie toidukaupluste lihalette, mis ei tekita vähimatki küsimust, kas me oleme grillirahvas või mitte.
Üha rohkem leidub juba ka neid, kes soovivad rajada suuremat välikööki. Väliköök, või teisisõnu suveköök, on muutunud järjest populaarsemaks väikevormiks. Et suved on meie kliimas lühikesed ning ilm ettearvamatu, soovitakse välitingimustes söögitegemine muuta võimalikult nauditavaks. Varjualune pakub lõõskava päikese eest varju ning kui tuulevarjuks paigaldada klaasist lükandid, pakub ehitis hubasust ka jahedal ajal.
Artiklis tuleb juttu eelkõige väliköögist kui väikevormist. Kel on tärganud idee püstitada koduhoovi just selline ehitis, saab artiklist näpunäiteid ning ideid unistuste väliköögi rajamiseks.
Väliköögi eesmärk
Täpselt nagu kuur, garaaž või saun peab väliköök elumajaga kokku sobima. Kui plaanis on rajada katusealune või hoopiski ilmaolude eest rohkem varju pakkuv ehitis, eeldab see põhjalikumat planeerimist.
Esmalt tasub endale kindlaks teha väliköögi eesmärk. Kui on soov mõned korrad kuus värskes õhus liha küpsetada ning katuse all istuda, ei ole tingimata vajalik ehitada täisfunktsionaalset välikööki. Sellisel juhul piisab postidele toetuvast varikatusest ning ehitise pindala ei pea ületama viitteist ruutmeetrit. Siis on piisavalt ruumi aiamööbli jaoks ning vihmase ilma korral mahub seal mugavalt grilliga toimetama.
Kel aga plaanis soojemal ajal toitu peamiselt välitingimustes valmistada, võiks mõelda suuremale ning mitmekülgsemale õueköögile, kus on lisaks söe- või gaasigrillile veel näiteks kamin, suitsuahi ning veevärk. Funktsionaalsest väliköögist ei puudu loomulikult panipaigad nõude ning tarvikute hoiustamiseks.
Väliköök võib olla aga veelgi terviklikum ning olla kasutusvalmis aastaringselt. Ilmastiku eest kaitsevad edukalt klaasist lükanduksed, mille saab suvel eest ära lükata, kuid mis aitavad talvel tuule ning sademete eest kaitsta. Klaaspind muudab ruumi valgusküllaseks ning säilib tunne justkui viibiksite õues. Aastaringi kasutamiseks mõeldud väike-ehitise puhul peab suuremat tähelepanu pöörama küttekolletele, et ruumi saaks võimalikult soojaks kütta. Soovi korral võib kamin jääda pigem meeleolu loomiseks. Ruumi saab väga edukalt soojaks kütta ka õhksoojuspumba abil, mille saab kuumal suvepäeval sättida hoopis jahutusrežiimi peale.
Tulekollete valimisest
Väliköögi puhul tuleb arvestada sellega, et korsten ei pruugi kogu suitsu minema vedada. Tegemist on avatud ruumiga ning üldjuhul kolmest küljest avatud. Seetõttu eriti tuulisema ilmaga võib grillist või mõnest teisest tulekoldest tulev suits hakata häirima.
Varjualust rajades peab arvestama mitme teguriga, milleks on eelkõige asukoht krundil ning naabrid. Tuleohutuse seisukohast peab tulease olema hoonetest piisavalt kaugel, kuid planeerimise käigus tasub juba eos ennetada võimalikke ebameeldivusi naabritega, mida võib põhjustada just tulekoldest eralduv suits. Tavapäraselt asub väliköök seega krundi tagumises küljes.
Tulekollete valik on juba igaühe enda teha, kuid see tasub hoolikalt läbi mõelda. Teisaldatavate grillide puhul ei ole see niivõrd oluline, sest soovi korral on võimalik see hõlpsasti välja vahetada. Küll aga tasub meeles pidada seda, et grilli hind on üldjuhul vastavuses selle elueaga. Supermarketites müüdavad söegrillid on praktilised ning soodsad, kuid valmistatud õhukesest plekist ning peavad vastu kõigest paar hooaega. Kel vähegi keevitusaparaadiga kogemust, võib ise söegrilli valmistada, kuid kindlam on see tellida mõnest metalltooteid valmistavast ettevõttest, mis tagab kvaliteedi ning pika eluea. Kui sütega grillimine tundub tülikas ning ajamahukas, tasub eelistada gaasigrilli.
Täisfunktsionaalset välikööki rajades tasub püüelda terviklikkuse poole, kus igal elemendil on oma kindel koht. Sisse-ehitatud tulekolded nõuavad aga veelgi rohkem läbimõtlemist, et neid oleks mugav kasutada. Esmalt tuleb siiski välja selgitada, mille järgi on otsene vajadus. Kui on piisavalt ruumi ning eelarve võimaldab, tasub taodelda mitmekülgsust. Nagu eespool mainitud, sisaldab täiuslik väliköök lisaks söe- ja/või gaasigrillile ka pliiti, kaminat ning suitsuahju. Suitsuahju puhul tuleb asukohaga eriti hoolikas olla, et suits ei muutuks häirivaks. Võimaluse korral võib selle lausa rajatavast väliköögist pisut eemale ehitada.
Kui puuduvad eelnevad kogemused, tuleb ühendust võtta spetsialistidega. Seda eelkõige seetõttu, et väliköögi ehitamine koosneb erinevatest etappidest – vundamendi rajamine, müüri ladumine, pottsepatööd ning lisaks veel põranda ja katuse ehitamine.
Statsionaarsete tulekollete ehitamisel on vundamendi valamine üks tähtsamaid osasid. Vundament peab olema piisavalt sügav, et külm seda ei kergitaks ning piisavalt tugev. Kõik ehitusmaterjalid peavad vastama välitingimustele, sest niiskus ja temperatuurikõikumised panevad vastupidavuse proovile. Kõige kindlam on pottsepaga sel teemal nõu pidada.
Küsi nõu
Funktsionaalse väliköögi rajamisel tuleb arvestada mitmesuguste nüanssidega. Veel tähtsam kui kasutusmugavus ning üldmulje on seadusandlus. Meeles tasub pidada, et ehitis suurema pindalaga kui 20 ruutmeetrit tuleb kooskõlastada kohaliku omavalitsusega.
Kui vajalikud kooskõlastused on olemas, aga napib ideid, pöörduge julgelt kogenenumate poole. Mitmesuguseid variante väliköögi rajamiseks leiab internetist, kuid kogemus näitab, et sobivaim lahendus saavutatakse koostöös arhitektiga, kes aitab nii disaini kui materjalide valikul.
Meie ettevõtte poole pöördunud klientidele pakume lisaks konsultatsioonile võimalust tellida 3D joonis, mis annab väliköögist reaalse ettekujutuse.
Täpselt nagu teiste ehitiste puhul ei tasu välikööki rajades kiirustada. Eelkõige tuleb lähtuda vajadustest ning kui teadmistest ja oskustest jääb puudu, pöörduge julgelt spetsialistide poole. Üheskoos leiame sobivaima lahenduse.
© 2019 Aiarajatised OÜ | web by Freshman